Erdélyi Kismamák Fóruma
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Erdélyi Kismamák Fóruma

Erdélyi Kismamák Fóruma


Ön nincs belépve. Kérjük, jelentkezzen be vagy regisztráljon

Táposok klubja

5 posters

Go down  Üzenet [1 / 1 oldal]

1Táposok klubja Empty Táposok klubja Szomb. 4 Szept. - 15:47:11

Admin

Admin
Adminisztrátor

Nem minden kismama szerencsés annyira hogy természetesen táplálhassa gyerekét. De a mai világban ez már nem is jelent akkora gondot mint a mi gyerekkorunkban, amikor nem lehetett tejport, tápot kapni.

A legtöbben szerintem tehéntejen nöttünk fel és nem lettünk sem allergiásak, sem tejérzékenyek, és szépen nagyra megnöttünk.

Most már az orvostudomány annyi információt ránk zúdit hogy lassan azt sem tudjuk mit adjunk kisbabáinknak enni, hogy nehogy ártalmas legyen a kis szervezetének.

Tejporból is van választék bőven, minden féle fajta igénynek megfelelően.
Csak tudjuk eldönteni hogy melyiket is válasszuk csemetéinknek.

https://kismama.hungarianforum.com

2Táposok klubja Empty Re: Táposok klubja Pént. 17 Szept. - 15:58:52

MSe

MSe

Engem komolyan foglalkoztatott ez a tema, es mivel nagyon sok taplalkozassal kapcsolatos konyvet olvastam, sok ellentmondassal talalkoztam, nagyon nehez volt kivalasztani hogy valyon tenyleg mi a legjobb a kisbabamnak. Volt anyukamnak egy munkatarsa akinek az unokaja csupa kulfoldrol beszerzett draga bebietellel nott fel (olyan helyen dolgozott az apuka hogy megengedhettek maguknak, es 4-5 eves korara nagyon sulyos majbetegseget fedeztek fel, es az orvosok szerint epp a taplalkozas volt az oka. Ez nagyon elgondolkoztatott. Szerencsere csak 6 honapos kor utan volt szuksegunk valami anyatejpotlora, de ekkor is jol meggondoltam hogy mit tegyek.
Most felebredt a csoppseg, es mennem kell hozza, majd meg jelentkezem

3Táposok klubja Empty Re: Táposok klubja Hétf. 20 Szept. - 17:10:14

Damara


Moderátor

Szerencsés vagy, hogy sikerült szoptatnod. Nekem ez sajnos nem ment a legjobban, pedig nagyon szerettem volna. Rengeteget kinlódtam, teát ittam, kapszulákat szedtem, ettem-ittam, de sajnos az életkörülmények és a hirtelen ért megpróbáltatások erősen befolyásolták a tejtermelést, igy 3 hónapos korukra mindkét leányom tejporos lett.
A Lactovittól Hanna sugárban hányt úgyhogy én mindkettőnek Milumilt adtam és nagyon meg voltam elégedve vele. A kicsinek még most is azt adom, a nagynak pedig 6 hónapos korától tehéntejet adok.

http://www.hannaglow.blogspot.com

4Táposok klubja Empty Re: Táposok klubja Csüt. 7 Okt. - 14:29:26

Damara


Moderátor

Szerencsere csak 6 honapos kor utan volt szuksegunk valami anyatejpotlora, de ekkor is jol meggondoltam hogy mit tegyek.

Na és mit adtál neki?

http://www.hannaglow.blogspot.com

5Táposok klubja Empty Re: Táposok klubja Csüt. 7 Okt. - 15:15:56

MSe

MSe

En a szoja alapu taptejet valasztottam, a hagyomanyos helyett, ket okbol is: en tejerzekeny voltam, es nem volt lehetosegem a tejerzekenysegi tesztet elvegezni a lanyomnal, ezert nem akartam kockaztatni, es azt olvastam hogy a novenyi tejek osszetetele sokkal kozelebb al az anyatej osszetevoihez mint a tehenteje, vagy az abbol keszult taptejeke. Igaz sokkal nehezebb volt beszerezni, mert csak bizonyos gyogyszertarakban talaltam,en HUMANA SL-t hasznaltam es meg voltam elegedve vele, aztan 8 honap utan elkeztem en hazilag kesziteni mandula-, rizs-, szoja-,zabpehely-tejeket, es mai napig is azt hasznaljuk, es sokkal jobban szereti mint a tejporbol keszultet.

6Táposok klubja Empty Re: Táposok klubja Csüt. 7 Okt. - 16:00:17

Djulia



MSe nagyon érdekel ám amiről beszélsz, házilag?...miket tudtok ti csajok?...

7Táposok klubja Empty Re: Táposok klubja Csüt. 7 Okt. - 20:13:14

Damara


Moderátor

érdemes volna foglalkozni egy kicsit ezzel a témával is. Engem nagyon érdekel. Én még erről vagy ehhez hasonló tejkészitésről még nem is hallottam vagy ha hallottam is, nem szenteltem neki nagy figyelmet.

Azt láttam a TV-ben Laughing Embarassed , hogy létezik szójatej, de hogy te nekiállj Mse és otthon készitsd...., hát ez igen nagy munka lenne számomra. Még szerencse , hogy az én gyerekeim nem allergiásak a tejre Laughing

Amúgy a napokban olvastam arról, hogy az állati eredetű tejek közül a kecsketejet ajánlják azoknak a kisbabáknak, akiknek gondjuk van a tehéntejjel, mivel az áll összetételében közelebb az anyatejhez.

Én még életemben nem ittam kecsketejet, pedig azt mondják, hogy nem csak jobb, de finomabb is a tehéntejnél.

http://www.hannaglow.blogspot.com

8Táposok klubja Empty Re: Táposok klubja Csüt. 7 Okt. - 22:58:55

MSe

MSe

a szojatej az foleg kulfoldon nagyon elterjedt ital, de mar nalunk is lehet kapni a szupermarkettekben, naturboltokban, sot szojatejport is lehet talalni...csak az a gond hogy altalaban ezek is tartalmaznak kulonbozo adalekanyagokat, izesitoszereket(vanilias, kakaos izvaltozatok is leteznek, a natur tej mellett) es/vagy tartositoszereket. Ezert szoba se jott hogy a gyerekemnek adjam ilyen kiskorban..
Hazilag valo elkeszites sem nagy ugy manapsag mar, amikor a tehnika segit nekunk.
http://hapax.ro/hpx/product_info.php?products_id=152&osCsid=d4a4e867d073b39bd68c90e911e9e9d0 itt egy ujabb szojatejkeszito-gep, nekem egy regebbi model van, amit mar lassan 3 eve hasznalok.

Ez arra jo, hogy beleteszem a szoja, rizs, mandula, koles, dio- adagot, vagy kulonbozo pelyheket (zab-, arpa-, kukorica-, rozs-pelyhet), pici sot, vizet, es 25 perc alatt kesz a finom innivalo, csak eppen egy kicsit megedesitem mezzel, a magunk szamara pedig izesitem vaniliaval, vagy kakaopotlo karobporral.

A mangulatej volt az elso amit mar 3 honapos koratol adtam a kislanyomnak, naponta egy-ket kiskanallal, egy orvos ajanlatara. Azt a legegyszerubb elkesziteni, csak egy robotgep kell hozza. (nekem egy ilyen gepem van: http://www.shopmania.ro/magazin~online-roboti-de-bucatarie~produs-philips-hr7764~p-1616525.html) kb 10 szem mandulat egy percre lobogo vizbe dobok hogy a hajat konnyen leszedhessem, majd 250 ml langyos vizzel es elore beaztatott 3 db datolyaval (ezt edesitonek hasznaltam, ma mar egy kiskanal mezzel helyetesitem)kiturmixolom a robotgep poharaban 3 percen at, majd atszurom.
Ezzel csak az a gond hogy mindig frissen kell elkesziteni, hutoben sem ajanlatos tarolni. Viszont a tejgeppel keszitettet tarolni is lehet.

Ha tenyleg erdekel, akkor leirhatom a tobbi tej elkeszitesi modjat is gep nelkul.


9Táposok klubja Empty Re: Táposok klubja Pént. 8 Okt. - 15:27:46

Djulia



Azta...érdekel engem ám...mást még van tejcsim, de aztán mindenképp neki állok...

10Táposok klubja Empty Re: Táposok klubja Hétf. 11 Okt. - 16:01:55

Damara


Moderátor

És milyen izük van ezeknek a műtejeknek Mse?

http://www.hannaglow.blogspot.com

11Táposok klubja Empty Re: Táposok klubja Szer. 13 Okt. - 15:09:20

MSe

MSe

Damara, az izuk kulonbozo annak fuggvenyeben hogy mibol keszult a tej... A szojatejnek peldaul "semmi" ize van amig meg nem edesited, es izesited vaniliaval, ezert en keverni szoktam rizstejjel. A mandulatej a kedvencunk, annak van egy jo aromaja. De amugy mindez izles kerdese is, es ahogy az izles nevelheto, foleg kisbabaknal, ok hamar megszokjak. A parom peldaul az elejen meg se akarta kostolni, aztan kiprobalta muzlivel, es ugy izlik neki. De en most mar ilyen tejeket hasznalok a fozesnel is, sot ami visszamarad a tejkeszitesnel, azt a masszat kikavarom a mixerrel egy keves olajjal, es cotromlevel, es azt hasznalom tejfol helyett. Nagyon jo izt ad az eteleknek, mi szeretjuk.

(nemsokara jelentkezem a tobbi tejrecept-el, de most a kicsi csaj ki akar menni az udvarra)

12Táposok klubja Empty Re: Táposok klubja Szomb. 16 Okt. - 19:15:07

Damara


Moderátor

Mindegyik jól hangzik. Annyira, hogy meg is kóstolnám őket. Smile

http://www.hannaglow.blogspot.com

13Táposok klubja Empty Re: Táposok klubja Szer. 20 Okt. - 17:23:14

MSe

MSe

A Diotejet hasonloan keszitem mint a mandulatejet: 10 dkg diot, egy liter langyos vizzel kiturmixoljuk. Teaszuron atszurve, kb 2 evokanal mezzel edesitem (ez izles kerdese), es kesz is van. Ez nagyon jo csonterosito gyermekeknek es felnotteknek egyarant.

14Táposok klubja Empty Re: Táposok klubja Szer. 20 Okt. - 17:31:52

MSe

MSe

Szojatej. Ez a legmunkasabb tejgep nelkul. Tobb valtozat is van ra, annak fuggvenyeben hogy szoja-lisztbol, vagy szoja-babbol akarjuk kesziteni.

1. Kb egy fel dl szojalisztet beaztatunk fel liter vizbe, egy csipetnyi soval, es 2-3 csepp citromlevel legalabb 2 orat, majd lassu tuzon fozzuk min 10 percig. Vizsaznunk kell mert kifut mint a rendes tej. Vegul atszurjuk es mezzel edesitjuk. (ez a recept kimondottan kisbabaknak van, mert ha felnotteknek keszitjuk nem olyan fontos az aztatas, ugy olvastam)

2. (majd kesobb irom, mert a kislanyom kozbeszolt Wink )

15Táposok klubja Empty Re: Táposok klubja Szer. 20 Okt. - 19:50:38

MSe

MSe

Na folytatnam: szojatej 2:

Egy pohar szojababot beaztatuk 8-12 oran at (lehet hagyni estetol reggelig), azutan leszurjuk, atmossuk, es 2 percig fozzuk mialatt eltavolitjuk a hejat egy szurokanallal (altalaban feljon a tetejere).

Ujra leszurjuk, es ezutan turmixoljuk langyos vagy hideg vizzel. Egy pohar aztatott szojat, 3-4 pohar vizzel, majd gezen atszurjuk. (vagy probalkozhatunk teaszurovel is, de en nem probaltam). Ezutan csipetnyi soval, keves citromlevel, esetleg egy vaniliaruddal minim 20 percig fozzuk lassu tuzon.(ez is kifut mint a rendes tej, ezert kavargatni kell). Lehutve izles szerint edesitjuk, izesithetjuk meg vaniliaval, banannal.

Ami visszamarad a szojatejkeszitesekor, azt a masszat felfozom allando keveres mellett, majd miutan lehult, majonezkeszitesehez hasonloan mixerrel kikavarom olajjal, es keves cirtomlevel,(ha szukseg meg sot is teszek bele) amig tejfol allagu lesz. En ezt hasznalom a levesekhez, fozelekekhez.
(Termeszetesen most tejgeppel keszitem a tejet, de ott is visszamarad egy turoszeru massza). Sot majonez helyet salatakhoz, vinetehez is kiprobaltam, es nagyon izlett.

Ha tovabb kavarjuk olajjal, vajhoz hasonlo kremet kapunk(csak akkor nem kell annyi citromle, es talan egy kicsivel tobb so kell bele), amit kenyerre kenhetunk, foghagymaval izesitve vagy anelkul.

16Táposok klubja Empty Re: Táposok klubja Szer. 20 Okt. - 19:56:08

MSe

MSe

Zabpehelytej

Fel pohar zabpelyhet beaztatok ket pohar vizbe, pici soval, kb 2 orat, majd jol kiturmixolom. Ezutan felfozom, ugy 4-5 percig fozom, majd keves mezzel edesitem.
Hasonloan keszitettem buzapehelybol, rozspehelybol es arpapehelybol is, mindezeket naturboltban vasaroltam.
Idovel a viz mennyiseget csokkentettem igy pepesebb lett es kiskanallal adtam Gabynak, volt amikor almat vagy mas gyumolcsot is turmixoltam bele mikor kesz volt es lehult a gabonatej.

17Táposok klubja Empty Re: Táposok klubja Szer. 20 Okt. - 19:58:29

MSe

MSe

Kokuszreszelektej

1 dl kokuszreszeleket 2 dl vizzel es keves mezzel turmixoljuk, majd atszurjuk.
(Az en leanyom ezt az egyet nem akarta meginni, talan kisse tul olajos)

18Táposok klubja Empty Re: Táposok klubja Csüt. 21 Okt. - 14:39:18

Damara


Moderátor

Váo, ez igen. Köszi a recepteket Mse.
És komolyan , neked van türelmed ezeket mind megcsinálni?
Na és milyen gyakran szoktad őket elkésziteni?

http://www.hannaglow.blogspot.com

19Táposok klubja Empty Re: Táposok klubja Hétf. 25 Okt. - 16:41:43

MSe

MSe

Mar amint irtam most mar egy gep elvegzi helyettem a munkat. Csak kb 2 hetig kellet e receptek szerint keszitgessem, amikor a tejgepem javitattni volt. Azok a tejek amelyek fozve vannak elallnak max 2 napig a hutoben, de amit frissen kell kesziteni az csak max 1-2 oraig tarolhato hutoszekrenyben. Oszinten szojatejet ilyen modszerrel mar nagyon reg nem keszitettem. De amugy naponta keszitek novenyi tejet, altalaban felvaltva mindeniket hogy valtozatos legyen.

20Táposok klubja Empty Re: Táposok klubja Csüt. 4 Nov. - 23:47:15

Lilla



Nagyon jo recepteket irsz, mar van amit en is hasznaltam meg mielott olvastam volna a topikot (az egyszerubbeket) , de az ujdonsagoakat is ki fogom probalni: mandula, kokusz.... csupa finomsag Smile

21Táposok klubja Empty Re: Táposok klubja Csüt. 17 Május - 4:09:39

MSe

MSe

http://emesecosma.wordpress.com/2012/05/16/novenyi-tejek/
itt osszesitettem a novenyi tejeket, es meg kiegeszitettem az e topikban leirtakat.

Ajánlott tartalom



Vissza az elejére  Üzenet [1 / 1 oldal]

Engedélyek ebben a fórumban:
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.