Erdélyi Kismamák Fóruma
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Erdélyi Kismamák Fóruma

Erdélyi Kismamák Fóruma


Ön nincs belépve. Kérjük, jelentkezzen be vagy regisztráljon

Szopizni akarunk!!

5 posters

Ugrás a következő oldalra : Previous  1, 2

Go down  Üzenet [2 / 2 oldal]

26Szopizni akarunk!! - Page 2 Empty Re: Szopizni akarunk!! Csüt. 7 Okt. - 16:51:18

Lilla



Igazad van Damara, hogy a tudas nem segit ha az ember nem tudja gyakorlatba ultetni. Nem eltem at, sok no atadott tapasztalatabol kiindulva (reszben) megprobalom atelni, mennyire embertprbalo tapasztalat ebben a dologban nem sikeresnek lenni.
A tudas csak egy kis resze a sikernek, de ez terjesztheto a legkonnyeben. A szemelyes segitsegnyujtas a kovetkezo lepes, ahogy latom en.
Nagyon tisztelem azokat az embereket, akik egy nehezebb indulas utan is tiszta fejjel, oszinten tudnak beszelni a nehezsegekrol, esetleg kudarcokrol (mint Te is) s tovabblepnek mert az elet, a gyerek fejlodo igenei azt kerik, h tovabblepjunk. Mert jo anyanak lenni nem merul ki a kezdeti etetesi modon. Meg akkor sem ha a szoptatas sokkal tobb mint sima taplalas.

Abban viszont nekem keves tapasztalatom van, h ilyenkor, mikor nem klappol minden elsore, mivel lehet az onmagaban is erzekeny es helyzetebol adodoan (szules utan) serulekeny anyanak segiteni. Tuodm, h nincs altalanos recept, mindenkinek mas lett volna segitseg, de azert ebbol szeretnek en tanulni most.
Nem (foltetlen) Toled varom, Damara a valaszt, tudom, h fajdalmas lehet ezekrol irni...
Inkabb irjunk arrol, h mit mondtak masok, mi lett volna meg jo.


Aztan meg irhatok reszletesen (de majd a vizsgam utan) fajo mellbimbokrol, helyes mellretetelrol, mellgyulladasrol (mastitis). Ami erdekel.

27Szopizni akarunk!! - Page 2 Empty Re: Szopizni akarunk!! Hétf. 11 Okt. - 16:06:30

Damara


Moderátor

Jól fogna ilyen esetekben egy "forró vonal", ahol megkapnák ilyen esetekben a kellő tanácsokat és bátoritást a szoptatás folytatására. Laughing

http://www.hannaglow.blogspot.com

28Szopizni akarunk!! - Page 2 Empty Re: Szopizni akarunk!! Csüt. 21 Okt. - 14:35:17

Damara


Moderátor

Lilla, hogy megy a tanulás?
Várunk vissza.
És természetesen szivesen látunk más topikokban is.
Nem is meséltél még a lányodról sem. Smile

http://www.hannaglow.blogspot.com

29Szopizni akarunk!! - Page 2 Empty Re: Szopizni akarunk!! Szomb. 23 Okt. - 20:58:03

Lilla



Koszi a tanulas elegge docog... egyre idegesebb vagyok s nem fog az agyam... a kitartasrol nem is meselek, hiszen epp forumozok....

Az elozo hozzaszolasra reagalnek: Romaniaban 3 telefonszamot tudok, ahova lehet fordulni:
Dudus Roxana 0722509939 laptematernkukacyahoopontcom
(bukaresti roman anyuka, La Leche Liga kepzesben van, nyugodtan hivhatja barki, publikus a telefonszama, de ugy feltetelezem, csak romanul tud valaszolni)
Kovacs Katalin, a La Leche Liga szoptatasi tanacsado, nagyvaradi anyuka: lkovacs75kukacyahoopontcom, 0770102113
Bruncsák Anna, nagyváradi La Leche Liga szoptatasi tanacsado: maternetkukacgmailpontcom 0771260603

Szemelyesen egyiket sem ismerem, de a kepzesukben kulon hangsuly van forditva arra, hogy kell tanacsot adni (nem itelkezve, nem kioktatva, nem legorombitva a kerdezot, plane hogy "kiszolgaltatott" a helyzete).
(Amugy ha barki barhonnan tanacsot ker es nem megfelelo hangnemben valaszolnak a kerdesere, nyugodtan fel lehet es fel is kellene haborodni, kikerni a hangnemet, a minoiteseket, stb...)
(Sajnos az iskolabol belenkvertek hogy szegyen kerdezni s ennek isszuk mindenhol a levet: bankban, hivatalban, orvosnal, stb. Ahelyett h kerdeznenk es ha nem megfelelo hangnemben valaszolnak, felhaborodasunknak hangot adnank, inkabb hallgatunk es szivunk:( .)

30Szopizni akarunk!! - Page 2 Empty Re: Szopizni akarunk!! Vas. 24 Okt. - 15:12:22

Damara


Moderátor

Örülök, hogy jelentkeztél Lilla. Még ha rengeteg a tanulnivalód is.

Nahát, nem is gondoltam volna, hogy van forródrótunk. Laughing Én csak viccből mondtam. De jól eltaláltam akkor.

Abban tényleg van valami igazad, hogy olyan időket élünk, hogy ha valamit nem értünk, nem merünk kérdezni, és ez elég szomorú. Már nem tudom ki szokta mndogatni, hogy senki sem születik zseninek- talán a férjem, de nem vagyok biztos benne. Smile
Emlékszem, mikor a lányokkal terhes voltam és mentem rendelésre, annyit kérdeztem az orvost, hogy már a végén unt válaszolni, de magától soha semmit nem mondott, ezért én kérdeztem, amúgy is érdekelt hogy mi történik velem és a babával. De a legtöbb lány csak bement, megvizsgálta és azzal már kint is volt, mert pakolták ki, ők pedig szégyelltek kérdezősködni.
Ugyanez van a gyerekorvosnál, ha nem kérdezed nem mondanak semmit, csak megirják a receptet és kész. Nekem pedig mindig annyi kérdésem van, hogy szerintem eddig már a gyerekorvosunknak a haja égnek áll mikor minket lát.

http://www.hannaglow.blogspot.com

31Szopizni akarunk!! - Page 2 Empty Re: Szopizni akarunk!! Hétf. 25 Okt. - 16:33:17

MSe

MSe

Hat igen, egyser egy nogyogyasz azt mondta nekem hogy nagyon nehez amikor intelektualisokat kell kezeljen, mert azok egyfolytaba kerdeznek. De hat en ugy gondolom hogy minden embernek joga van kerdezni.

32Szopizni akarunk!! - Page 2 Empty Re: Szopizni akarunk!! Kedd 23 Nov. - 6:37:02

Lilla



Sajnos sok szakembernek, akar orvos akar masban szaki, nehezere esik a lenyeges tudnivalokat leforditani kozertheto nyelvezetre. Pedig mennyivel konnyebb lenne egy informalt, tajekozott "tarssal" "egyuttmukodni".

Az elso heteknek a 2 sarkalatos pontja szerintem az h "Miert sir a baba?" es "Nekem faj a szoptatas. Vajon miert?"

Jarjuk korbe egy kicsit ezeket, mert sokszor ezek vezetnek a tapszeres potlas bevezetesehez, ami aztan hozhatja magaval a cumizavartol kezdve a tejmennyiseg csokkeneset es a korai elvalasztast.

33Szopizni akarunk!! - Page 2 Empty Re: Szopizni akarunk!! Kedd 23 Nov. - 6:59:08

Lilla



Akik alaposan megfigyeltek a babak sirasat az elso hetekben (fontos, az elso par hetrol beszelek itt, mondjuk azt a gyermekagyrol) azt talaltak, hogy a babak leggyakrabban valami kenyelmetlenseg miatt sirnak a leggyakrabban (melege van, fazik, pisis, kakas, beakadt a labujja valamibe, stb).
A kovetkezo ok gyakorisag szerint a tulfaradas (tul sok inger, tul sok latogato akik kezrol kezre adjak). A kisbabaknak az eveshez, tisztalkodashoz segitsegre van szukseguk, ugyanigy az elalvashoz is. Nem kepesek az elejen egyedul abba az ellazult allapotba jutni, ami az elalvashoz szukseges. Ha az anyu nincs resen mikor a baba almosodik el, h segitsen neki kizarni a kulvilag zavaro ingereit, akkor a baba konnyen tulporog es a feszultseget sirassal vezeti le.
Csak a harmadik ok gyakorisag szerint az ehseg. S itt is elsosorban a novekedesi ugrasokra kell gondolni. Irtam mar: par nap gyakoribb szoptatassal felfejleszti maganak a tejmennyiseget.
Kovetkezo ok lehet az anya altal elfogyasztott zavaro anyag: sok tehentej (alergizalhat, gorcsolhet tole a hasa), kave, kola, feketetea, cigi (!!!), barmi mas kaja, amire esetleg az anya allegias.
A kovetkezo ok meg a tul sok tej. Az az altalanos tevhit, hogy ez egy nagyon ritka allapot. Nem igy van. Ha tul sok a teje az anyanak, akkor a gyerek csak az elso laktozban gazdag reszt szivja ki, ami a belekben bomlani kezd, gaz kepzodik, gorcsol a kicsi hasa. Mirol vesszuk eszre h ez a baj? Ha ezekben az elso hetekben a mell nem puhul meg a szoptatas utan, elkepzelheto h tul sok tej termelodik. Mi a teendo? A kovetkezo szoptatasnal ugyanazt a mellet kinalni a gyereknek h kapja meg a zsiros hatso tejet is. Ezalatt a masik oldali mell ugymond "pihen", kesobb jut sorra, igy a benne marado tej egy jelzes a szervezetnek, hogy nem kell ennyi, fekezz!

34Szopizni akarunk!! - Page 2 Empty Re: Szopizni akarunk!! Kedd 23 Nov. - 7:14:53

Lilla



Meg par szo a gorcsokrol s aztan atterek a mellen valo siras (szoptatas kozbeni siras) lehetseges okaira.

Egyes gyerekekre azt mondjuk, hogy gorcsikes baba. Ezek a babak sokat sirnak, foleg este, rugkapalnak a labaikkal, belevorosodnek, a labaikat felhuzzak a hasukhoz: egyertelmuen valami bajuk van. Tobbfele okot felteteleznek ennek a hattereben: eretlen belrendszer, ami nem tudja rendesen megemeszteni amit kap, eretlen idegrendszer, estere kimerul a sok ingertol, teny hogy ez a gorcsikes periodus kb 3 honapos kora korul elmulik.

Mit segithet a szulo? Meleg pakolas a hasra: a gorcsbe randult beleknek jot tesz, segitsunk a gaznak tavozni (csipoket hajlitsuk be parszor: combjait a hasara), bepolyalni, bebugyolalni, ringatni, enekelni, mindez segit a babanak is ellazulni (s emlekezteti a mehen beluli elmenyekre). Itt jon be a hordozokendo a kepbe:)

Erdekes teny, hogy az antropologusok azt mondjak az emberi fajra, hogy fiziologiasan koraszulott a tobbi emloshoz kepest. Azaz szuksege lenne meg minimum 3 honap tartozkodasra az anyamehben, hogy belrendszere-idegendszere fejlodjon: ekkor konnyebben tudna alkalmazkodni a mehen kivuli elethez. De ha ez a plusz 3 honap megadatna a csecsemoknek a mehen belul, akkor a fejkorfogat akkorat none, hogy a lehetetlen lenne megszuletni. Emiatt a fejlodes abba az iranyba vezetett, hogy "korabban megszuletunk" de a mehen beluli eletet idezo kornyezetet reszesitjuk elonyben: melegben, szorosan bebugyolalva, gyakori szopasok (majdnem folytonos kajaellatas), allando testkozelseg.
Nem erdekes, ahogy minden osszecseng?

35Szopizni akarunk!! - Page 2 Empty Re: Szopizni akarunk!! Kedd 23 Nov. - 8:27:24

Lilla



Milyen ok lehet a hatterben ha sir a gyerek szopi kozben? (azaz racuppan a cicire, szopik keveset, majd elengedi a mellet s elkezd sirni)

1. Levegot nyelt, jon a bufi: ilyenkor jellegzetesen szaggatottan sir, gorcsosen kapalozik. Neha csak hosszas bufiztetes segit.
2. Tul gyenge/tul lassu tejleado reflex: ilyenkor racuppan, szopik csak de nem hallszik, hogy nyel s behergeli magat mert nem jon a tej. Ha nagyon ehes mire a mellre kerul s elorelathatolag nem lesz turelme kivarni mig sikerul neki kivaltani a tejleado reflexet, segithet ha az anya mellreteves elott megprobal par fejo mozdulatot, epp csak annyit amivel kivaltja a reflexet s akkor gyorsan racuppantani a gyereket. Ezert is fontos hogy ne legyen nagyon ehes mire mellre kerul, legyen turelme mig kezd jonni a tej a szajaba
3. Tul eros tejleado reflex: ilyenkor racuppan s mikor kezd nyelni, latszik rajta h fuldoklik ugy dol a tej a szajaba. Vagy ha nem is fuldoklik, de fintorog, esetleg mohon nyel es jelez h valami nem jo (ebben az esetben, megprobalhatja az anya osszenyomni a masik mellet a bimboudvar hataran, mintha fejne: ha sok sugarban messze spriccol a tej, akkor egyertelmu hogy ez a gond: a masik mellbol is igy omlik a gyerek szajaba csak az nem latszik). Mit probalhatunk? Ha tobbszor ismetlodik ez a helyzet, akkor mielott mellretesszuk a gyereket, fejjunk (kicsivel tovabb mint a fenti esetnel, nem csak addig mig kivaltjuk a reflexet, hanem) addig mig az elso eros reflex lecseng s csak akkor cuppantani a mellre a gyreket, mikor mar nem dol a tej sok sugarban. Vagy "fekezhetjuk a reflexet" azzal, ha a tenyerunket rahelyezzuk a masik bimboudvarra s kozepes erossegu nyomast gyakorlunk ra. Vagy olyan helyzetben szoptatunk, amiben a baba jobban nyel: pl ulve, az anya a hasara rafektet egy parnat, a gyereket meg hasra arra, fuggoleges helyzetben (mintha logna a cicrol). Ha igy hatradolunk egy fotelben, akkor meg jobb, mert a tej ugymond "gravitacioval szembe kell jojjon", ami segit a gyereknek nyelni.
4. Inkabb almos, nem ehes, csak szopni akar, nem enni. Ez is elég jellegzetes siras, olyan "bruhus". Ilyenkor arra a mellre jo tenni, amelyikbol elozoleg evett, hogy ne doljon annyira a tej.
5. Tul eros illatositoszert hasznal az anya.
6. Tul tele van a mell, feszul a bimboudvar is, meg van esetleg csomosodva, a baba nem tudja a bimbot rendesen bekapni. ilyenkor is segit ha par cseppet kifejunk, epp csak annyit amig megpuhul a bimbo korul.
6. Más testhelyzetben akar lenni. Altalában ilyenkor is faradt.
7. Nem evett az anya valami uj kajat, ami eddig nem volt? Pl hagyma (mas a tej ize), karfiol, paszuly (gazas)

36Szopizni akarunk!! - Page 2 Empty Re: Szopizni akarunk!! Kedd 23 Nov. - 8:28:45

Lilla



Hagyom holnapra a fajo mellbimbok kerdeset. Faradt vagyok mar.
Kerdezzetek, ha valami nem ertheto abbol amit irtam.

37Szopizni akarunk!! - Page 2 Empty Re: Szopizni akarunk!! Kedd 23 Nov. - 8:31:52

Lilla



38Szopizni akarunk!! - Page 2 Empty Re: Szopizni akarunk!! Szer. 24 Nov. - 1:16:04

Djulia



Nem tudom Lilla irtál-e már a szopási sztrájkról, gondolom a cicin sirás is beletartozik, nálunk most ez van, csak álmában tudom szoptatni, másképp nem, nem találom az okát h miért, mindent megpróbáltunk már, de csak sir és sir, inkább mérgesen, fordul el nyöszörög, aztán éktelen sirásba kezd. Gyanakszom h kevesebb a tejem is, de... igy napközben fejek és pohárból kapja, amikor elszenderül akkor meg teszem cicire, és szinte egész éjszaka cicizünk. Ez egy hete tart, viszont úgy 1hónapja éjszaka nagyon nyugtalanul alszik, 9x10x is felkel, ezen a cicizés sem javit, nem tudom hogy össze függ-e a kettő és még csak ezután következik a java.
Amúgy már kóstolgatunk egyebeket is, szeret kanalazgatni, azzal nincs baj, csak ez a szopi hm....

39Szopizni akarunk!! - Page 2 Empty Re: Szopizni akarunk!! Szer. 24 Nov. - 13:43:36

Lilla



Igen, a cicin sirasba a szopasi strajk is beletartozik, kulon akartam irni rola, mert ilyenkor sokan azt hiszik, h a gyerk el akarja valasztani onmagat es rahagyjak... Sad

Nagyon ugyesen csinalod, h almaban-felalomban szoptatod, napkozben fejsz s azt poharbol, stb....
Kitartast neked, elmulik, csak turlemel ki kell varni a veget s ne eroltesd a cicit idokozben, mert azzal ronthatsz a helyzeten. Megkinalod de ha nem kel, tegy ugy mintha mi sem tortent volna, teljesen termeszetesen menjen tovabb a nap.
Ilyenkor tenyleg visszaeshet a tejtermeles, ezert jo fejni atmenetileg, de mikor ujra szopni fog, felfejleszi maganak, meglatod Smile
Majd irok errol is, csak az este a kislanyom alomba ringatott engem Wink

40Szopizni akarunk!! - Page 2 Empty Re: Szopizni akarunk!! Pént. 26 Nov. - 0:56:47

Djulia



köszi Lilla, talán ma egy kicsit jobb volt, 2perc után kezdűdött a banzáj, szerencsére hamar meg lehet vigasztalni és jön a pohárka...

41Szopizni akarunk!! - Page 2 Empty Re: Szopizni akarunk!! Szomb. 18 Dec. - 15:39:55

Damara


Moderátor

Visszacuppant a kis Ákos a cicire? Van még tejed Djulia?
Elmondhatnád nekünk, hogy mit eszel vagy mit csinálsz, mitől van tejed? Vagy csak egész egyszerűen van s kész?!

http://www.hannaglow.blogspot.com

42Szopizni akarunk!! - Page 2 Empty Re: Szopizni akarunk!! Szer. 26 Okt. - 19:46:12

MSe

MSe

A masodik gyerekem szoptatasa alatt arra jottem ra hogy a tejtermeles nincs is olyan nagyon befolyasolva az etkezes mennyisegetol, esetlek az etel minosegetol, de leginkabb a folyadek hasznalat es a lelki hozzaallas felelos a tejtermelesert.

Masnak volt-e hasonlo eszrevetele?

43Szopizni akarunk!! - Page 2 Empty Re: Szopizni akarunk!! Szomb. 29 Okt. - 16:41:13

Damara


Moderátor

Persze.
Nekem a tejem a kicsikével akkor ment el, mikor mindkettővel egyszerre kerültem kórházba. Akkor jutottunk pedig oda , hogy a tejtermelésem jól beindult, és erre egyik napról a másikra elment.

http://www.hannaglow.blogspot.com

44Szopizni akarunk!! - Page 2 Empty Re: Szopizni akarunk!! Kedd 1 Nov. - 21:25:38

Damara


Moderátor

Kik vannak még a klubban? Mse, Djulia, Lilla szoptattok még?

http://www.hannaglow.blogspot.com

45Szopizni akarunk!! - Page 2 Empty Re: Szopizni akarunk!! Vas. 11 Dec. - 20:20:52

Djulia



Én szoptatnék örömmel, csak nincs rá igény, Ákos semmiféle tejet nem iszik meg...csak husi kell neki, igazi székely Shocked

Ajánlott tartalom



Vissza az elejére  Üzenet [2 / 2 oldal]

Ugrás a következő oldalra : Previous  1, 2

Engedélyek ebben a fórumban:
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.