Erdélyi Kismamák Fóruma
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Erdélyi Kismamák Fóruma

Erdélyi Kismamák Fóruma


Ön nincs belépve. Kérjük, jelentkezzen be vagy regisztráljon

Szopizni akarunk!!

5 posters

Ugrás a következő oldalra : 1, 2  Next

Go down  Üzenet [1 / 2 oldal]

1Szopizni akarunk!! Empty Szopizni akarunk!! Szomb. 4 Szept. - 15:51:23

Admin

Admin
Adminisztrátor

A legtermészetesebb és legegészségesebb tápanyagforrás az anyatej. Hogy mennyire fontos és mi mindent tartalmaz ami a kisbabának létfontosságú már az első szopásnál azt a következőkben szeretném ha megosztanátok ti velem. Very Happy

https://kismama.hungarianforum.com

2Szopizni akarunk!! Empty Re: Szopizni akarunk!! Kedd 21 Szept. - 18:48:25

Lilla



Sziasztok,
gratulalok a kezdemenyezeshez, sok ertelmes hozzaszolast es lelkes, informalt forumozot kivanok.
Rezidens orvos vagyok, Gyergyoi medenceben nevelkedtem, Haromszekrol kerultem el a Bansagba, de idovel hazafele (Szekelyfold) szeretnenk koltozni. Masfel evet mar betoltotte a kislanyom, sok szep elmenyben volt reszem altala, sokat alakitotta a nezeteimet a vilagrol, a gyerekekrol, onmagamrol, halas vagyok a sorsnak, h ilyen gyereket adott nekem.

Szoptatasparti vagyok, a babahordozas a szivugyem, a kötődő neveles egyeb attributumaival egyutt. Csak azert irom le ezeket, mert en ezekben hiszek, ezekben eleg tajekozott vagyok, de ha a forum moderatorai nem szeretnek ezt a vonalat hangsulyozni, megertem, elfogadom, en csak vendeg vagyok itt.

Eddig is tartottam es tovabbiakan is tartok meg szoptatasnepszerusito eloadasokat szules elott allo kismamaknak, eleg bo anyagom es tapasztalatom van a temaban, amellett tisztaban vagyok sajnos azzal, hogy az egeszsegugyi szemelyzet nagyon gyakran hianyos ismeretekkel rendelkezik a temaban es nem tud hatekony segitseget es korrekt informaciot nyujtani.

Par fogalomrol irok az elkovetkezokben, szivesen varok kerdeseket. Ugyan nem igerem, hogy minden nap tudok valaszoni, mivel vizsgara keszulok, de hetente megprobalok benezni.

Magyar nyelvu konyvek kozul ezt ajanlom szules elott.
http://bookline.ro/product/home!execute.action?id=12315&type=22&_v=Guoth_Gumberer_Marta_Hormann_Elizabeth_Szoptatas
Sajnos a kismamak nagy resze abba a hibaba esik, h a terhesseg alatt a szulesig esedekes dolgokrol dokumentalodik, az utana kovetkezokol nem igazan.



A hozzászólást Lilla összesen 1 alkalommal szerkesztette, legutóbb Kedd 21 Szept. - 21:05:43-kor.

3Szopizni akarunk!! Empty Re: Szopizni akarunk!! Kedd 21 Szept. - 19:30:46

Lilla



Par szot irnek meg arrol, hogy mikent is alakul a tejtermeles az elso napokban.
A mellek mar szules elott elkezdik termelni a kolosztrumot (föcstej), ami sargas szinu valadek, feherjekben nagyon gazdag. Igy nez ki:
http://newborns.stanford.edu/PhotoGallery/Colostrum1.html
Szules utan meg par napig ez jon a mellekbol, nagyon ertekes, olyan mint a folyekony arany a gyerek szamara. A taperteken kivul azert fonos meg, mert sok fertozesellenes anyagot (feherversejtet es kulonbozo ellenanyagokat) tartalmaz, ami nagyon fontos a gyerek szamara, hiszen az elso napokban millio mikroorganizmussal talalkozik a baba, ekkor telepszenek meg a boren, a belrendszereben azok a bacik, amelyen normalis esetben egyuttelnek velunk es szuksegesek szamunkra. Ugyanakkor a kolosztrum novekedesi faktorokat tartalmaz, ami az ujszulottek belrendszerenek segit erni, vitaminokban gazdag (pl A es E, ami plane a koraszulottek szemenek fontos), a sajat emeszteset elosegitendo, enzimeket tartalmaz. A kolosztrum ugyanakkor enyhen hashajto hatasu, ami az elso szeklet(ek) tavozasat segiti elo (ez a magzatszurok, a meconium, ami normalisan fekete szinu) s ezaltal az ujszulottkori sargasag gyakorisagat vagy intenzitasat csokkenti.
Egyszoval, az elso napokban minel gyakrabban mellre kell tenni az ujszulottet hogy minel tobb kolosztrumhoz jusson hozza.
S minel gyakrabban mellre tesszuk a kisbabat, annal hamarabb fog megtorteni a tejbelovelles, azaz a kolosztrum atalakul szinben es osszetetelben valamint mennyisegben az erett tejje. Ez altalaban szules utan a 3.-5. napon szokott bekovetkezni (normalis szulesnel hamarabb, csaszarnal lehet hogy kesobb): az anya egyszer csak azt erzi, hogy a mellei feszulnek, tele vannak, a gyerek is egyre tobb anyatejet nyel: hallszik is szopas kozben h gyakrabban nyel, a merleg is mutataja (korhzban altalaban naponta merik az ujszulotteket). Azert fontos hogy ez a tejbelovelles minel hamarabb megtortenjen, hogy minel korabban megfordithassuk az ujszulottek eseteben szules utan normalisan jelentkezo sulycsokkenest.
A kolosztrum ahogy atalakul erett tejje, az anya egyszer csak azt veszi eszre, h a teje halvany kekes- halvany zoldes szinu.... mindenkepp hignak latszik. Nem kell megijedni, teljesen normalis dologrol van szo. Az erett tej "megjovetele" utan, amikor a baba mellre kerul elobb egy higabb, vizesebb, asvanyi anyagokban dusabb tejet szopik, majd a mellbol egy ido utan kezd jonni a zsirosabb, laktatob resz is. Ezt hivjak elotejnek es utotejnek: az elotej a szomjolto (mint a leves), az utotej a laktato (flekken).
Igy nez ki az elotej s az utotej: http://en.wikipedia.org/wiki/Breastfeeding (a cikk aljahoz kozel van a foto)
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Human_Breastmilk_-_Foremilk_and_Hindmilk.png
A baba ki kell szopja az utotejet is a mellbol, mert ettol gyarapszik, ezert nam szabad a babanak a mellen toltott idejet korlatozni. Hagyni kell addig szopni mig o maga elengedi az anyamellet. Mikor elengedte akkor meg latszik a baban h jollakott-e (el van lazulva, nyugodt, esetleg alszik) vagy meg ker (s akkor fel kell ajanlani neki ugyanazt vagy a masik mellet-meg errol irhatok kesobb): ilyenkor forgatja a fejet, keresi a szajaval a mellet, nyujtogatja a nyelvet, szopja az oklet, stb.
Atalaban azt mondjak hogy a szules utan az elso napokban jo ha ugyanazon szopi kereteben kap a baba mindket mellbol, ez serkenti a tejtermelest es tobb kolosztrumot kap a baba, szules utan 7-10-14 nap mulva at lehet terni az egy eves alkalmaval egy mellbol valo szoptatasra. De ez nem szabaly, ezt mindenki maganak kell kitapasztalja.

Most meg csak annyit irok le es ezt kesobb meg kifejtem, hogy a tejtermeles legfontosab szabalya a KERESLET-KINALAT elve. Minel tobbre van szuksege a babanak, annal tobbet kell hagyni szopni (mint gyakorisag es mint az egyes szopasok ideje), ez meg egy jel a mellnek hogy meg tobb tejet termeljen. Minel kevesebbet szopik a baba (mert beteg, mert az anyu megijedt es tapszert ad, mert epp kanikula van), a mellben maradt tej egy jel lesz a mellnek, h nem kell ennyit termelni. Ha valamikor az anyu azt erzi magan, hogy nincs eleg teje (pl a gyerek egesz nap mintha a mellen logna, vagy epp egy novekedesi ugrasa van, vagy epp elmult a kanikula), az ELSO es legfontosabb teendo: par napig (3-5) gyakraban szoptatni, tobbet szoptatni, esetleg ismet visszaterni a mindket mellbol valo szoptatasra egy etetes ideje alatt (ha azelott csak az egyik mellbol jollakott a baba) es a termeszet megoldja: a nagyobb kereslet hatasara a mell nagyobb kinalatot fog biztositani, a gyerek a gyakoribb szopasokkal mintegy megrendeli maganak a nagyobb adagokat.
Kesobb majd meg irok arrol, hogy melyek azok a faktorok amelyek a tejtermeles mennyiseget befolyasoljak.



A hozzászólást Lilla összesen 2 alkalommal szerkesztette, legutóbb Kedd 23 Nov. - 6:16:02-kor.

4Szopizni akarunk!! Empty Re: Szopizni akarunk!! Kedd 21 Szept. - 19:37:39

Lilla



Szerintem az egyik legnagyobb gond amin a szoptatas all vagy bukik az "elegsges tej" problematikaja.
Nem mondom, hogy mindenki eleg tejet tud termeni, mert sok faktortol fugg a dolog, de sokkal kisebb azoknak a valos aranya, akiknel NINCS mas megoldas mint a tapszer.
DE SAJNOS az egeszsegugyi dolgozok nem implikalodnak, nem tartanak tajekoztato eloadasokat, a korhazi gyakorlat sokszor a szoptatas kedvezo indulasa ellen dolozik (mamatol elvalasztot babak, hatekony segitseg a mellretevesnel, a megoldhato problemak felvazolasa).
Egyszoval csak azt szeretnem, hogy ha a kismamak a szules elott is dokumentalodnanak, es egyes klasszikus problemakat isernenek, illetev az elkerulesuket vagy megoldasukat elmeletben tudnak. Vagy legalabb tudjak, hogy kihez lehet segitsegert fordulni.
A jo anyasag nem a szoptatas/nem szoptatas kerdeseben dol el. Egeszseges babakat tapszeren is lehet nevelni. Itt csak azt szeretnem, h az info legyen elerheto, s ha megsem megy a szopi legalabb ne fel ev mulva erezze az anya azt, h ha ezt v azt tudtam volna...

5Szopizni akarunk!! Empty Re: Szopizni akarunk!! Kedd 21 Szept. - 19:41:14

Lilla



Itt vagy egy kis video arrol, h mikent kell a baba bekapja az anyamellet ahhoz, h hatekonyan szopizzon. A babak osztonosen tudjak, ha nem zavarjuk meg oket, jol csinaljak, de sajnos a korhazi gyakorlat nem a zavartalanul szulni elvet kepviseli a gyakorlatban.
Ha angolul nem is ertetek, a kisfilm szepen bemutatja, h melyen kell a baba raharapjon a mellre es h mivel segitheted:
https://www.youtube.com/watch?v=vCe-6KgSFhk



A hozzászólást Lilla összesen 1 alkalommal szerkesztette, legutóbb Kedd 21 Szept. - 20:59:38-kor.

6Szopizni akarunk!! Empty Re: Szopizni akarunk!! Kedd 21 Szept. - 19:47:09

Lilla



Meg egy gondolat s utana megyek. Kitol kerni seitseget:
Dr. Muresan Marta, kolozsvari neontologus (nem ismerm szemelyesen, de o az orszagban az egyik legmagasabban kepzett a temaban): http://www.alaptare.home.ro/
Romaniaban is megjelent a La Leche Liga: http://lll.maternet.ro/Acasa/tabid/438/Default.aspx,
a szoptatasi tanacsadok telefonszamat innen tudom: http://hordozoanyu.blogspot.com/2010/05/mit-tegyunk-ha-szoptatasi-gondjaink.html
Bukaresti anyuka, La Leche Liga kepzes alatt:
http://atasatlasanulmamei.blogspot.com/
http://www.laptematern.ro/cms/front_content.php

7Szopizni akarunk!! Empty Isten hozott! Kedd 21 Szept. - 22:17:27

Damara


Moderátor

Szia Lilla, nagyon örülünk neked.

Ha nem haragszol egy részét az üzenetednek átmásolom a bemutatkozásra szánt topikba, hogy mindenki lássa ismét bővült a tagok száma Very Happy cheers

Örülök, hogy megosztod velünk tapasztalataidat és tudásodat a korai gyereknevelés, főleg a szoptatás terén. Nem vagyunk semmi ellen és semmilyen pártiak, itt mindenki elmondhatja a véleményét, én kimondottam örülnék ha különböző nézeteiket és nevelési elvekeiket megosztanák velünk az anyukák, apukák, szülők, nagyszülők.

Nagyon tanulságos és látványos kiselőadást sikerült összeállitanod az előzőekben. Várjuk a folytatást is! Very Happy
Nyitottam egy topikot a Kötődő nevelésről, ott nyugodtan kifelytheted a nézeteidet, amennyire az időd engedi persze, a vizsga az első.

http://www.hannaglow.blogspot.com

8Szopizni akarunk!! Empty Re: Szopizni akarunk!! Kedd 21 Szept. - 22:51:52

Djulia



Szia Lilla
Én is rezis.. Smile
Már is kérdeznék, szóval nálunk este nem elég a tejcsi szerintem(gyakran kel éjszaka)... és persze Ákos sincs olyan formában inkább bealszik. Próbáltam persze teákat, sok folyadék stb... próbáltam h du. gyakrabban szoptassak, de a gyerkőc nem vevő rá. Most LLL tanácsadás alapján 2 napja minden szopi után 30perccel fejek váltva 5-3-1 percig, de ez nagyon cici próbáló, nem igazán látok eredményt, nem tudom meddig csináljam... és úgy-e fájdalmas is mert nem igen jön semmi csak fejek és fejek...az életem végnélküli fejés Shocked Szóval szerinted mit lehet itt tenni, tényleg nagyon szeretném, ha lenne bőségesen vacsira is... Crying or Very sad

9Szopizni akarunk!! Empty Re: Szopizni akarunk!! Kedd 21 Szept. - 23:30:56

MSe

MSe

Djulia en is ugy voltam vele, este mindig potolnom kellett a tejet, csakhat nekem delelott mindig sikerult kifejni ket szopizas kozott 25-30 ml-t es azt hutoszekrenybe taroltam estig, akkor odaadtam szopizas utan. Es meg azt vettem eszre hogy ha delutan sikerult aludnom egy kicsit akkor tobb tej gyult estere, de ez mindenkinel maskepp mukodik.

10Szopizni akarunk!! Empty Re: Szopizni akarunk!! Szer. 22 Szept. - 2:11:09

Djulia



Én is szoktam néha, csak soha nem kapott cumisüveget, nem tudja szopni, igy pohárkából adtam neki, mire a ciciig értünk már álmos volt és akkor aludt be. Amúgy 5perc alatt szopik 200at is a legény csak este küszködünk. Teljesen igazad van, hogy a pihenés lenne a megoldás, csak hát az a legnehezebb...

11Szopizni akarunk!! Empty Re: Szopizni akarunk!! Szer. 22 Szept. - 4:13:33

Lilla



Szia Damara, koszi a kellemes fogadtatast,meg az uj topikot, nem tudom, h mikor lesz oda kulon idom irni, de jo lenne, mert sok ketelyemre valaszt adott a kotodo neveles.

Djulia: orvendek, h mas is van a kornyeken, aki rezis Smile.
Ha adsz egy e-mail cimet, at tudok kuldeni neked egy roman nyelvu anyagot (tulajdonkepp barkinek el tudom kuldeni), ami a bababarat korhazak egeszsegugyi szemelyzetet hivatott kepezni szoptatas koruli teendokben, problemakban. Nehezen olvashato anyag, de nagyon reszletes es osszeszedett, nekem jo kiindulopont volt.
Szoval: arra h szerinted nem eleg a tejcsi abbol kovetkeztettel h gyakran kel ejszaka?
Az elegtelen tejtermelesre ROVID TAVON az utal ha a gyereknek nem megfelelo a hidrataltsagi foka (tul keves pisis pelus: kevesebb mint 6 pelus/24ora), letargias csecsemo, aki nem erdeklodik a kornyezete irant, tul sokat alszik, nem jatszik, nem lehet vele kontaktust letesiteni, stb.
HOSSZABB TAVON meg az utal elegtelen tejtermelesre, ha a gyerek elmarad elsosorban a sulygyarapodas szempontjabol, masodorban a merfoldkoveket nem "teljesiti", psziches fejlodese, mozgasa elmarad a kortarsaietol (atfordulas, kuszas, maszas, a kornyezet iranti erdeklodes, stb).
Nekem az egyetemen azt tanitottak, hogy a kivant sulygyarapodas 750g/honap az elso trimeszterben (a legalacsonyabb sulytol es nem a szuletesi sulytol szamitva), majd 500g/honap a kovetkezo trimeszterben, majd 250 g/honap a harmadik trimeszterben. Ilyen ritmusban a gyerekek meg kell duplazzak a szuletesi sulyukat fel eves koruk korul, egy eves korukra meg elerik a szuletesi suly haromszorosat.
Mas ajanlasok 500g/honap sulygyarapodast tartanak kivanatosnak (persze a legalacsonyabbtol szamitva), a legkevesebb amit olvastam a 400g/honap volt.
Mindez az elmelet. Tapasztalatbol tudom, h mennyire frusztralo a gondolat, ha befeszkeli magat az emberbe, h nem eleg a tejem, nincsen tejem, stb.... S az elmeleti tudas birtokaban lenni nem eleg, mert vagy tul hosszu a tav vagy tul szubjektiv a kriterium, azaz nem merek bizni a pisis pelusok szamolgatasaban. Havonta merni a sulygyarapodast ma este, de meg holnap este sem nyugtat meg Sad, de meg ha csak hetente mered akkor is egy rakas aggodassal jar... ennel gyakrabban nem mernem a gyermekem vagy legalabbs nem vonnek le messzemeno kovetkezteteseket egy 4 honaposnal, enni idos a fiad, igaz? Meg a heti sulygyarapodas is eleg behuzos lehet, mert van mikor egy heten felszed a gyerek 300 gramot, kovetkezo heten meg csak 100at. Szoval szamold a pisi pelusokat, orvendj minden kakinak olyan ertelemben, hogy ha valami kijon, akkor azt jelenti h ment is be valami a gyerekbe (tudod: normalis ha naponta van kaki, de az is ha csak 5-6-7 naponta van). Naponta semmikepp nem eremes merni a gyereket mert csak foloslegesen kezd az ember aggodni es behergelni magad a no/nem no a gyerek, a van tejem/nincs tejem aggodasba. A szopas elott-szopas utan merni meg kimondottan karos, mert a tejleadasra kimondottan rossz hatassal van ha teljesiteni kell. Lehet h lenne boven tej, de a stressz miatt nem jon letre az oxitocin iranyitotta tejleado reflex es a merleg keveset mutat, s ami meg tovabb ront a helyzeten: a tej a mellben marad, ami a szervezet szamara azt az uzenetet kozvetiti, h vegye vissza a termelest, mert kevesebb kell.
Szoval: szamold a pisis-kakis pelusokat, nezd meg az elmult idobeni sulygyarpodasat, merd csak hetente es szoptass-szoptass-szoptass.

A gyakori ebredesek ebben az eletkorban mar utalhatnak nyugodtan arra, h a gyerek egy ujabb fazisba lepet, nem alszik olyan melyen es ejszaka s megebred megbizonyosodni arrol, h edesanya a kozelben van-e. Ha ott van anya, akkor ker egy kicsi szopit s mar el is aludt. Tehat egyaltalan nem biztos h az ehseg miatt ebred, sokkal valoszinubb a biztonsag utani vagy. Amugy az en lanyom is ebben a periodusban ugyanezt csinalta: egyszer csak visszatert a korabbi honapokra jellemzo gyakori ejszakai szopikra. (az mar csak a mi tortenetunk h egy ido utan mar nem birtam, h lessem mikor aludt el h tehessem vissza a kisagyaba-igy inkabb magam mellett hagytam. Mai napig velunk alszik es igen tudtaban vagyunk h egyhamar nem fogjuk kitenni, nem is akarjuk, elvezunk egy rakason aludni es nem olyan szornyen veszelyes az egyuttalvas mint az egyes, feluletesen tajekozott orvosok gondoljak).
Nem ajanlom mindenkinek az egyuttalvast, mert kulonfelek vagyunk, de pl megfontolando h ha a kisagya amugy is a szobatokban van, miert ne vegyetek le az egyik oldalat s tegyetek a nagyagy melle-ha a kozelsegtol jobban fog aludni a gyerkoc es anya, miert ne probalni meg?

Szerintem evolucios oroksegunk, s evolucios elonyunk volt (valamikor) hogy a babak minden aron az anyu kozeleben akartak maradni ejjel es nappal egyarant. Amig barlagban eltunk, az a csecsemo maradt eltben aki sirasaval ra tudta venni az anyjat h egymas kozeleben maradjanak, mert kulonben kihules, vadallatok s egyeb veszelyek leselkedtek a vedtelen csecsemore. Szoval az maradt eletben aki karban volt nappal es egyuttaludt az anyjaval ejjel. Ha meg ez egy evolucios orokseg, akkor nem biztos h erdemes harcolni ellene, akarmennyire meg is valtoztak az eletkorulmenyeink.
(amugy a nem gyarapodo gyerek eseten a legosibb modszer ami ajanlanak az anyaknak, h vedd az agyadba a gyereket)

De terjunk vissza a problematokra. Nagyon jol teszed, h szopisteakat probaltal, sok folyadek, rendes etelt ne feledd, jo hogy fejsz. De vannak olyan nok, akik nem tudnak magukbol tejet fejni. Van eleg tejuk, de a baban kivul mas modszerrel nem lehet beloluk tejet nyerni. Egyszeruen nem tudja a szervezetuk leadni a tejet, versenyhelyzetben nem tudnak teljesiteni. Sem izombol, sem IQ-bol nem lehet szoptatni/fejni. Sokkal erzelem- es hormoniranyitottabb dolog, mint gondolnank.

Masik dolog, amit en a boromon ereztem: reggel dolt belolem a tej, estere mintha uresek lettek volna a melleim. Aggodtam egy csomot, h mennyit szopik vajon szegeny gyerek, ures hassal altatom, stb... Ment ez addig mig ratalaltam a magyarazatra: teljesen normalis amit erzek, mert az esti (es ejjeli) tej osszessegeben zsirosabb, h tovabb tartson a gyerek gyomraban, h kis mennyiseggel is jol tudjon lakni. Az esti tejnek is megvan az elso szomjolto es hatso laktato frakcoja, de az esti tej osszessegeben zsirosabb, ezt sok anya megfigyelte magan es meresekkel is alatamasztott teny. S itt egy masik magyarazata annak h miert jo a lassan gyarapodo babat ejszakara magunk melle vanni: az ejjeli tej zsirosabb (a mama nyugodtabb, tobb tej termelodik s konnyebben adja le a kisimult idegrendszeru anya)

Nagyon nehez elhinni, erzelmekben ahhoz igazodni, h a legfontosabb a minel tobb szoptatas, minel tobb fizikai kontaktus, osszebujas, delutan egyutt alvas, borkontaktus. De ismet visszaterek a barlangi oseinkhez: mit tudott csinalni az a no ha azt erezte nincs eleg teje s a gyerek ehes? Egyfolytaban szoptatott, oszebujt a babajaval, egyuttaludt vele.

Nagyon jo megfigyeles MSe, h a delutani alvas milyen jot tesz a tejtermelesnek. A pihenes ugy altalaban s a gyerek kozeleben valo pihenes plane.

Nagyon ugyes, h elkerulitek a cumisuveg hasznalatat, okos dolog megsporlni egy cumizavart Smile

Amugy hallgassatok a megerzeseitekre: ha azt mondja valami belul, h pihenj a babaval, tedd meg. A babaert, magadert, a kettotok kapcsolataert. Errol szol, h egymasra hangolodjatok. Ezt egy konyv sem tudja megtanitani, az egymasra hangolodasra egy eleten at szuksegetek lesz, gyonyoru kapcsolatot alapoztok meg, a szavak nelkuli kommunikaciot, az egymasra figyelest. Lehet ennel nagyobb ajandekot adni a gyereknek, mint h figyelek a bennem levo anyai osztonre, ami azt sugallja h nem a mindennapi rend a fontos hanem a gyerek akinek most kellek, aki amugy is a jelenben el es nem tudja belatni h holnap majd foglalkoznak vele? ("Hagyja a dagadt ruhát másra. Engem vigyen föl a padlásra.")

12Szopizni akarunk!! Empty Re: Szopizni akarunk!! Szer. 22 Szept. - 4:48:10

Lilla



Ma este meg irok arrol, h mi szabalyozza a tejtermelest, mert ezt meg fontosnak tartom elmondani.
1. prolaktin
2. oxitocin
3. a tej osszeteteleben talahato gatlo hatasu feherje

1. Amikor a gyerek a mellbimbot nyalogatja, befalja, szopogatja, a mellbimbo ingerlesere az idegek menten jel megy az agyalapi mirigyhez, ami onnan prolaktinfelszabadulast idez elo. A prolaktin egy hormon aminek a hatasa elsosorban a mell szintjen nyilvanul meg: tejtermelesre serkenti a tejholyagocskakat. Itt egy foto, hogy is lehet ezt elkepzelni: http://ba.pigeon.com.sg/learn/learn3.html
A prolaktinszint nem azonnal emelkedik a baba szopasara valaszkent, hanem kb 30 perc utan, ami azt eredmenyezi, hogy a prolaktin a kovetkezo szopasra biztositja a tejet. Ez magyarazza azt a tapasztalati tenyt, h az egy evesnel csak az egyik mellbol szoptato anyukak azt erzik h a szoptatas alatt a masik melluk mintha exponencialisan megtelt volna.
A prolaktinszint lenyegesen jobban megugrik a szoptatasra adott valaszkent ejszaka. Ezert van az, h ejjel jobban termelodik a tej, es a ejszakai szoptatasoknak kiemelkedo fontossaguk van a szules utani elso hetekben: igy biztositja be magat a termeszet, h minel hamarabb kialakuljon a kereslet-kinalat elve es az anyanak honapok mulva is legyen teje.
Masreszt a prolaktin nyugtato hatast fejt ki a mamara es a tejen atmenve a babara: ellazul, elalmosodik a mama es a baba.
Harmadsorban meg a magas prokaltinszint gatolja az ovulaciot, csokkenti a termekenyseget, ami termeszetes uton kesleltet egy kovekezo terhesseget. (nem hatekony fogamzasgatlo, csak "besegit"!!!)
A prolaktinszintet tehat emeli a baba szopasa, a prolaktin meg a tejtermelest biztositja, tehat minel tobbet szopik a baba, annal tobb tej termelodik es forditva: minel kevesebet szopik, annal kevesebb termelodik.
A prolaktint az anyasag hormonjanak is szokas nevezni, a anyai viselkedest az utodgondozas iranyaba befolyasolja, kepesse tesz minket embereket arra h erzekenyen viszonyuljunk az utodainkhoz (nok, ferfiak egyarant magasabb prolaktinszintet produkalnak mar csak ha kezukbe veszik a csecsemojuket, mar csak ha szomszed szobabol sirni halljak). Nagyon finoman hangolt folyamat ez, h az erzelmek milyen szepen kovetik a homonok tancat es forditva. Harmonikusra vagyunk tervezve Smile



A hozzászólást Lilla összesen 1 alkalommal szerkesztette, legutóbb Kedd 23 Nov. - 6:12:43-kor.

13Szopizni akarunk!! Empty Re: Szopizni akarunk!! Szer. 22 Szept. - 5:31:12

Lilla



2. Amikor a gyerek a mellbimbot ingerli, az idegek menten jel megy az agyalapi mirigyhez es onnan oxitocin is szabadul fel. Az oxitocin ugyancsak egy hormon, a szopasra valo valaszkent azonnal megjelenik a veraramban es a tejholyagocskak koruli simaizmokat osszehuzza, aminek eredmenyekent a tejholyagocskaban levo tej urulni kezd a tejcsatornak menten a mellbimbo iranyaba. Tehat az oxitocin hatasara a mellben meglevo tej a babahoz jut. Ez a tejleado reflex. Sok no erzi amikor a baba par masodpercnyi szopas utan kivaltotta a reflexet: bizserges jon letre akar mindket mellbimbo szintjen, ha a baba hirtelen elengedi a mellbimbot vagy lecsuzik rola, spiccel a tej, az ellenkezo oldali mellbol elkezdhet folyni a tej, stb. Vannak nok, akik ezt hatarozottan erzik, masok nem erzik, de azert meg a reflex kivaltodik. Egy szoptatas alatt tobbszor is ki lehet valtani a tejleado reflexet (latod ahogy a mellre valo racuppanas utan a baba ez elejen csak szopik-szopik-szopik de nem nyel, utana szopik-nyel-szopik-nyel, a nyeles hallszik is, majd ritkul a nyeles: szopik-szopik-nyel). A refelx ismetelt kivaltasa azert fontos, mert minden egyes ialtott reflex utan egyre zsirosabb tej jut a baba gyomraba. Itt van meg egy erv, h miert nem kell korlatozni a baba mellen eltoltott idejet. Minel tobbszor kivaltotta a reflexet ugyanazon a mellen, annal zsirosabb tejet vett magahoz.
A tejleado reflexet nem csak a baba szopasa valthatja ki, hanem mar a baba sirasa is. Eleg ha a mama sirni hallja a gyereket, eleg ha csak ragondol, hogy mindjart ebred a gyerek s biztos megehezett mar.
Az oxitocin a szeretet es a gyogyulas hormonja. Az anyai viselkedest a gondoskodas iranyba nagyban befolyasolja. Sokkal jobban ki van teve az oxitocinszint az erzelmi hullamzasoknak, mint a prolaktinszint. Eleg ha az anya arra gondol, h a gyerekenek szuksege van ra, eleg ha a csore bore erintkezik a babaeval, mar el is kezdhet folyni a teje. Ugyanakkor a stressz, a negativ beszolasok, csaladi feszult hangulat, a babatol valo hosszabb elkulonites rossz hatassal van az oxitocinszintre es a tejleado reflexre. Ezert jon konnyebben a tej fejes kozben ha az anya hallja nyoszorgni/sirni a gyereket, latja a fenykepet, szagolgatja a kisruhait. Es ezert nem jon a tej ha allando feszultsegben el az anya, ha konstans modon idegesitik, ha jelentos fajdalma van (kisebesedett mellbimbo). Ugyanakor az oxitocin kepes bizonyos fokig csokkenteni a fajdalmat: ha szopas kozben vesznek vert a babatol, a kisebesedett mellbimbo miutan a baba befalta s kivaltotta (sikerult kivaltsa) a reflexet, mintha mar nem fajna annyira, a csaszarmetszes fajdalma tompul, stb...
Az oxitocinszintet tehat a baba szopasan kivul az anyai ellazulas, a gyerekre valo rahangolodas, a kozvetlen borkontaktus egyarant emeli. Emellett egy meleg zuhany, meleg borgatas, a gerinc menten vegzett masszazs ugyancsak emeli az oxitocinszintet.
Amig az ember nem erzi a boren, nehez elhinni, h ilyen iracionalis dolgok ekkora hatassal birnak.
Az oxitocin masik hatasa h a mehizomzatot osszehuzza: a szules utani periodusban, a gyermekagy alatt ennek koszonheto a szoptatas kozben jelentkezo alhasi gorcs, esetleg szoptatas alatt kozvetlenul jelentkezo verzes.
Meg egyszer: minden osszhangban van es egyuttmukodik, a szervzet csodalatosan van kitalalva.



A hozzászólást Lilla összesen 1 alkalommal szerkesztette, legutóbb Kedd 23 Nov. - 6:13:02-kor.

14Szopizni akarunk!! Empty Re: Szopizni akarunk!! Szer. 22 Szept. - 5:39:59

Lilla



3. Az harmadik tenyezo ami a tejtermelest befolyasolja az az anyatej osszeteteleben talalhato feherje termeszetu anyag, aminek az a szerepe hogy megvedi a melleket a tultelitodestol. Ennek a feherjnek az a hatasa, hogy gatolja a tejtermelest ha egy bizonyos mennyisegu tej a mellben marad. Ha a mellet kiuriti a baba, kifeji az anya, akkor egyuttal ezt a feherjet is eltavolitotta, tehat mar nem fejti ki a gatlo hatasat, ha viszont a tej a mellben marad, akkor ez a feherje helyileg meggatolja a tej tovabbi termelodeset, igy ved a tultelitodes ellen. Ennek a gatlo hatasu feherjenek a jelenlete magyarazza azt az esetet, hogy ha az anya valamilyen okbol csak az egyik mellebol szoptat, akkor a masik melle leall a tejtermelessel, abban elapad a tej, holott az elobb emlitett prolaktin es oxitocin mindket mellre szimmetrikusan, egyforman hat.



A hozzászólást Lilla összesen 1 alkalommal szerkesztette, legutóbb Kedd 23 Nov. - 6:14:05-kor.

15Szopizni akarunk!! Empty Re: Szopizni akarunk!! Szer. 22 Szept. - 5:49:34

Lilla



Ha egy picit arnyalni akarjuk a helyzetet, akkor azt mondhatjuk, hogy a tejtermeles folyamatos: soha nem nulla a prolaktin vagy oxitocin szintje szervezetben. Szoptatas alatt ezen hormonok szintje megemelkedik, de szoptatasok kozott is bizonyos szintet eler. A hormonok szintjenek az emelkedese tulajdonkepp a tejtermeles sebesseget befolyasolja, ugyanezt sebesseget befolyasolja az a gatlo hatasu feherje is. Ha emelkedik a prolaktin/oxitcin szinte akkor gyorsabban termelodik a tej. Ha csokken annak a feherjenek a szintje (a tej urul a mellbol), akkor a tejtermeles gyorsul. Ha no a feherjenek a szintje (mikor a mellben marad a tej), akkor a tejtermeles lassul. Ezert nem lehet soha a mellet teljesen kiuriteni. Nincs olyan hogy ures mell. Csak arrol van szo, hogy a tej nagyreszet, ami mar meg volt termelve, eltavolitottuk (kiszopta a baba), de ha tovabb hagyjuk a babat a mellen meg mindig tud maganak egy keveset kiszopni csak mar nem minden szopomozdulat utan jon egy nyeles, hanem esetleg cak 4-5-6 szopomozdulatot kovet egy nyeles, tehat a fluxus csokkent le.

16Szopizni akarunk!! Empty Re: Szopizni akarunk!! Szer. 22 Szept. - 5:59:51

Lilla



A harom felsorolt tenyezo mukodesebol kiderul, hogy h nem jo strategia kiugorni egy szopatast es tapszert adni ezalatt, abbol a celbol, hogy "gyuljon a tej". Ha a tejmennyiseget emelni akarjuk mert az az erzesunk h nem eleg a tejunk a minel hosszabb ideig tarto es minel gyakoribb szoptatas a megoldas. Ha kiugrunk egy szoptatast, tobb szinten is rosszat teszunk: nem jon letre a prolakinszint emelkedese, ami a termelesre van kihatassal, nem jon letre az oxitocinszint emlkedese, ami a tej urulesere van hatassal es nem lesz eltavolitva az a gatlo hatasu feherje. Mi az eredmeny? Kevesebb tej hosszu tavon.
Errol szol a KERESLET-KINALAT elve. Tobb szopi-tob tej, kevesebb szopi-kevesebb tej. A kereslet-kinalat egyensulya kb szuletes utan 4 -6 hettel szokott megszilardulni. Ezalatt a periodus alatt az anyat jo tehermentesiteni a haztartasbol, tekintettel lenni a valtozo erzelmeire (soha nem szabd olyant mondani, h nincs tejed v nem jo a tejed.... egyreszt ez a legnagyobb butasag, masreszt meg ettol a kijelentestol nem lesz teje), a babat meg minig a kozeleben hagyni.
Tehat a csalad csak akkor jojjon latogatba, ha kajat hoz s kiporszivoz, s ha meg segiteni akar, akkor ne a babat furdesse meg, hagyja ezt az anyara, hanem a szemetet vigye le s a ruhakat vasalja ki Smile

17Szopizni akarunk!! Empty Re: Szopizni akarunk!! Szer. 22 Szept. - 6:28:57

Lilla



Meg egy bejegyzes s aztan eltuntem Smile

Mi okozhatja azt az esetet, hogy nem eleg a tej? Azaz tenyleg tobb kellene, nem csak ugy hiszem h tobb kellene...
1. Ha nem igeny szerint, hanem orara szoptatunk. A kisbabak gyomra s etvagya nem ismeri az orat! Mikor tobbet eszik a gyerek, mikor kevesebbet. A felnott sem eszik orara pontosan, mindig ugyanannyit! Hagyjuk meg ezt a szabadsagot a gyermekeinknek is! Ha keveset evett, hamarabb meg fog ehezni. Ha dugig is tomte magat, masfel oran belul mar nyugodtan lehet ehes ujra plane az elso hetekben. Nm kell aggodni, hogy a gyomraban keveredik az emesztett tej a frissel. Az anyatej konnyen emesztheto, nem olyan mint a tapszer, ami nagy gombocokat kepez a gyomorban emesztes kozben. Lehet, h a baba szopott 9tol 10ig s fel 11kor ujra mellre kerezkedik! Adjunk neki ha ker. Az elso idoben nem art, ha par napig-egy hetig jegyezzuk mikor evett, hanyszor kakalt, csak hogy tisztabban lassuk, milyen szokasai vannak. A gyerekek nagyresze amugy is beall par honap elteltevel egy bizonyos ritmusra. Nem mindegyik gyerek, de nagyresze. Ne kenyszeritsunk rajuk kivulrol egyebet, mint amit a belejuk irt oszton diktal. Ok meg tudnak hallgatni a belso programjukra, bizzunk bennuk es a termeszetben, hogy nem onrombolo amit hoztak magukkal.
2.Ha tul koran leallitottuk az ejszakai szopasokat. Ismet azt mondom, h ne kenyszeritsunk rajuk karos dolgokat. Persze segiteni lehet, h egeszsegesen viszonyuljanak az ejszakai elethez: csak a kakis pelust csereljuk ki, a pisis maradhat, nem gyujtunk villanyt csak kis ejjelilampat, nem hancurozunk, csak szopi s alvas.
3.Ha tul koran kezdtuk a hozzataplalast. En igy tanultam, h hozzataplalas, mert a szopihoz taplalunk hozza, nem melle (mert annak van egy olyan felhangja, h felre). Szoval ha tul koran adunk egyeb kajat, akkor a gyerek lehet azzal csillapitja az ehseget, de a szilard kaja meg nem elegseges tapertekben vagy nem hasznosul optimalisan, viszont a szopi kiesese a tejtermelest visszavette mar. Nem kell tea sem, mert az csak elveri az etvagyat kaloria nelkul.
4. Cumizavar. Ha a babanak anyatejet vagy tapszert adunk cumisuvegbol, kell szamoljunk azzal a lehetoseggel, h egyes babak ugyan konnyen valtanak az egyik etetesi modrol a masikra, de egyes babak magzavarodnak. Egyreszt a cumisuvegbol mas technikaval kell kiszivni a tejet mint a cicibol, masreszt a cumisuvegbol konnyen jon a kaja. S iy rovid ido latt eljuthatunk oda, h a babanak nem kell a cici csak az uveg. Ezert jo elkerulni a cumisuveget s inkabb kispoharbol, kskanalbol etetni. Tudom, h maceras. De egy cumizavaros babat visszaedesgetni a mellhez sokkal macerasabb. Ugyanide tartozik a csalocumi: az ujszulottek nem csak ehseg miatt szopnak, hanem onnyugtataskent is. Ha ezt a szopasigenyet a baba a cumin elegiti ki es nem az anyja mellen, akkor a mellet megfosztja a tejtermeleshez szukseges stimulaciotol s ennek hetk mulva lesz meg a bojtje.
5.Ha nem jol van a baba racuppanva a mellre. Egyreszt felsertheti a mellbimbot, a fajdalom miatt nehezebben valtja majd ki a tejleado reflexet, masreszt meg elfarad mielott jollakna.
6. Anyai gyogyszerek (pl osztrogen tartalmu fogamzasgatlok), meh uregeben bennmaradt mehlepenydarabok, egy ujabb terhesseg, ha nem iszik az anya leget, ha nem pihen eleget, ha dohanyzik, ha sok kavet iszik, stb

18Szopizni akarunk!! Empty Re: Szopizni akarunk!! Szer. 22 Szept. - 6:48:37

Lilla



Vannak olyan helyzetek is, amikor az anya CSAK ugy erzi, h nins eleg teje. Ilyen esetekben szokott elofordulni:
1. szules utan kozvetlenul, mikor meg nem tortent meg a tejbeloveles, ha az anya nem tudja, h a kolosztrum csak nagyon kis mennyisegben termelodik s ez igy normalis
2. mikor beall a kereslet-kinalat egyensuly (kb 4-6. heten), a mellek mar nem feszulnek szoptatas elott s nem erzodik a szoptatas vegere, h "kiurultek", szoptatasok kozott nem csopog a tej. Ettol fuggetlenul meg a baba jollakik, csak az addig megszokott erzesek hianya megzavarja az anyat
3. ha a gyerek elfogadja a szopi utan ajanlott tapszert. A babak elvezetbol is szopnak, onnyugtataskent is, nem cak az ehseg miatt. Teljesen normalis h elfogadja a plussz kajat, de nem az ehsegert teszi, hanem elvezetbol szopik.
4. novekedesi ugrasok esedekesek kb 2-3 hetes korban, 3 honap korul, 6 honap korul. Ilyenkor a baba mintha egesz nap legszivesebben a cicin logna. Par napig gyakrabban kell szoptatni, hagyni kell hosszabb ideig a mellen, esetleg felajanlani neki a masik mellet is s par nap mulva (3-5) kialakul az uj egyensuly, a baba felfejlesztette maganak a tejmennyiseget.
5. van no, aki este uresnek erzi a melleit. Ahogy mar elobb is irtam, nem kell aggodni, h a gyerek ures hassal alszik, mert az esti (es ejjeli) tej osszessegeben zsirosabb, h tovabb tartson a gyerek gyomraban, h kis mennyiseggel is jol tudjon lakni. Az esti tejnek is megvan az elso szomjolto es hatso laktato frakcoja, de az esti tej osszessegeben zsirosabb.
6. kanikula idejen a gyereknek sincs etvagya s csak az elotejet veszi magahoz, a szomjolto reszt. Ennek eredmenyekepp a tejtermeles par nap alatt visszaesik. Mikor elmulik a kanikula, megjon az etvagy, s a gyerek egybol egesz nap a cicin log. Ugyanaz a helyzet, mint a novekedesi ugrasnal, megoldasa is ugyanaz: hagyni kell h felfejlessze maganak mennyiseget par nap alatt gyakoribb szopassal.

19Szopizni akarunk!! Empty Re: Szopizni akarunk!! Szer. 22 Szept. - 15:02:10

Djulia



Köszi Lilla, megnyugodtam. Csak hiába az egyetem,rezis évek, könyvek a saját gyermekemet nem tudom objektiven kezelni, nézni, bolhából elefántot csinálok, ha beszakadt a körme egész éjjel nem aludtam, h most mi lesz, pedig milyen banális dolog.
A gyerekorvosával (nagyon tisztelem) rengeteg kompromisszumot kellett kössünk, ragaszkodott az órára etetéshez...stb...ha mindent úgy csináltam volna ahogy mondta már rég nem lenne tejem, úgyh teljesen egyetértek h a legfontosabb az h egy anya hallgasson az ösztöneire. Ez az esti nincs tejem szindróma is visszagondolva onnan ered, h mikor voltunk 3 hós korába a gyerekdokinál, azt mondta h néztem a táblázatot? a gyerkőc súlya elmarad a hosszához képest (6850g, 66cm), meg már 2 órát is kellene birnia hason stb... addig teljesen megvoltam elégedve a tejcsivel, a fejlődésével, utána kezdtem agyalni... és próbálom etetni, ha kel hanem.
Ja és mi is az éjszaka második felében együtt alszunk és imádjuk.
Very Happy
Szakvizsgára készülsz? sok kitartást, szoritok... Very Happy

20Szopizni akarunk!! Empty Re: Szopizni akarunk!! Szer. 22 Szept. - 15:50:58

Djulia



Ja és lemaradt az email cimem lazar_julianna@yahoo.com

21Szopizni akarunk!! Empty Re: Szopizni akarunk!! Szer. 22 Szept. - 18:38:22

Lilla



Az ejjel meg azt akartam irni, csak mar nem volt erom, h en nem szeretnem ha valaki rosszul erezne magat azok miatt amit a szoptatasrol beszelunk es mert neki nem jott ossze.
Szerintem elenyeszoen keves azok szama, akiknek minden az elejetol a vegeig klappolt s semmilyen nehezseggel nem talalkoztak. Az anyak nagy resze ilyen-olyan problemakkal talakozott es sokszor a szerencsen mulik h idoben megtalal-e a megoldas teged. Van akinek sikerul hallgatni a belso hangjara, van akit az ellenszel nagyon elbizonytalanit (s lassuk be, keves igazan hatekonyan segiteni tudo feherkopenyes letezik).

Ezert en nagyon tisztelem azokat az anyakat, akik a szoptatni szeretnenek es ha kell az atmeneti kenyelmetlenseget is vallaljak. Mint pl ahogy MSe irtad, h reggel fejtel h az esti kajahoz legyen elegendo tej. Persze ha tudja az ember h nem kell az esti tej miatt aggodni, mert az laktatobb, akkor konnyebb az elet, de a reggeli fejes mindenkeppen segit a helyzeten meg az anya megnyugtatasaval is Smile

S a tapszer sem az ordogtol valo, ha kell, akkor kell, nem ezen mulik a jo anyasag.

22Szopizni akarunk!! Empty Re: Szopizni akarunk!! Csüt. 23 Szept. - 14:55:47

Damara


Moderátor

Nahát Lilla, igazán tájékozott vagy ebben a világban.

Én mindezt már olvastam és tudtam, mert rengeteget informálódtam a második terhességem alatt a szoptatásról, mert mindenáron jól akartam csinálni, ugyanis az elsővel nem sikerült, na de ez más téma.
Én valahol azt olvastam, hogy MINDENKI TUD SZOPTATNI, csak nagyon kevés az olyan nő, aki szervi elváltozás miatt nem tud szoptatni. Nem tudom ez mennyire igaz vagy nem igaz, de nálam sajnos sehogy se ment, se az első, se a második kislányomnál.

Na, majd folytatom, mert a picúr játszodni szeretne. Smile

http://www.hannaglow.blogspot.com

23Szopizni akarunk!! Empty Re: Szopizni akarunk!! Csüt. 7 Okt. - 5:11:27

Lilla



Kedves Damara,

szivbol gratulalok a birtokodban levo tudashoz, sajnos sok orvos nem tudja a leirtaknak a toredeket sem.

Nekem nincs meg konkret tapasztalatom arra vonatkozolag, h mennyi a valos aranya azoknak akik szervi elvaltozas miatt nem tudnak (eleg) tejet termelni. Emiatt jobban szeretem azt mondani, h a szemelyes velemenyem az eddigi tapasztalataim alapjan az, h sokkal kisebb azoknak a valos aranya, akiknel NINCS mas megoldas mint a tapszer.
En is olvastam azt az allitast, h "mindenki tud szoptatni". Szemely szerint nem szeretem ezt hangoztatni, mivel sokszor az ilyen kategorikus kijelentesek felesleges lelkiismeretfurdalast keltenek azokban, akik valamilyen objektiv okbol nem tudtak annyit szoptatni, amennyit szerettek volna.

Ezert kellenek szerintem nagyon a szoptataspromovalo programok, h az informacio terjedjen es ezaltal csokkenjen azok aranya, akik a tudas hianya miatt nyulnak a tapszeres potlashoz.
Sajnos az eletvitelunk annyira megvaltozott hogy alig van olyan fiatal anya, aki a csalad korebol kapja a helyes informaciokat a szoptatasrol. Itt lepnenek be az informalt egeszsegugyi dolgozok, a szulesfelkeszitok, a baba-mama klubbok, interentes oldalak, stb.

Na megyek, mert var a tanulnivalo Wink

24Szopizni akarunk!! Empty Re: Szopizni akarunk!! Csüt. 7 Okt. - 5:13:21

Lilla



Amugy irjatok meg problemakat, amiket hallotatok, amikkel talalkoztatok szopatas-temaban, ha tudok szivesen valaszolok, esetleg utananezek vagy tagul nekem is a latokorom, h figyeljek erre v arra, mert ez is gond lehet...
En is tanulok igy...

25Szopizni akarunk!! Empty Re: Szopizni akarunk!! Csüt. 7 Okt. - 14:21:31

Damara


Moderátor

A tudás sem sokat segit Lilla, ha nem tudod gyakorlatba ültetni.
Vagy ha sikerülne is, akkor jönnek az ilyen-olyan stresszhelyzetek, megpróbáltatások, amik lelkiekben annyira megviselnek hogy egyszerűen minden tudásod mellett kénytelen vagy kudarcot vallani.
Nálam ez történt. Most kicsit hosszas lenne leirnom ezeket a helyzeteket, de igy utólag visszatekintve nagyon is jól tudom, most már, hogy mik voltak azok a tényezők, ami miatt nem tudtam szoptatni.
A kérdéseket azoknak az anyukáknak hagyom, akik még szoptatnak vagy ezután szeretnének.

http://www.hannaglow.blogspot.com

Ajánlott tartalom



Vissza az elejére  Üzenet [1 / 2 oldal]

Ugrás a következő oldalra : 1, 2  Next

Engedélyek ebben a fórumban:
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.